Strona główna
Aktualności
Klasa w terenie
W dniu 7 maja 2025r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wyjechali na ścieżki edukacyjne w Jamach i Białochowie znajdujące się na terenie nadleśnictwie Jamy.
Po terenie oprowadzały uczniów pracownice nadleśnictwa Jamy. Uczniowie mieli okazję poczuć powiew chłodnej wiosny, podziwiać piękno przyrody obszaru objętego ochroną oraz walory krajoznawczo - przyrodnicze tego terenu (wychodnie plejstoceńską, bunkier z czasów wojennych, cmentarz leśników, małą retencję).
W trakcie wyjazdu uczniowie realizowali też zadania w ramach ogólnopolskiego projektu „Klasa w terenie” Zmęczeni i zadowoleni zakończyli swoją wędrówkę przy ognisku i pysznych pieczonych kiełbaskach z sałatką . Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu naszego przedsięwzięcia radzie rodziców naszej szkoły oraz paniom Hannie Grudzieckiej i Mai Dymon z nadleśnictwa Jamy.
24
234 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
5 maja 2025r. w naszej szkole obchodziliśmy 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowe zaprezentowali krótki montaż słowno - muzyczny.
Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 maja. Informacje wzbogaciły wiedzę historyczną o tym ważnym wydarzeniu patriotycznym. W trakcie występu zaśpiewano piosenki tematycznie związane z konstytucją i polskimi symbolami narodowymi: Mazurek 3 maja Polska flaga.
Apel obudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także przypomniał ważne wydarzenia historyczne naszego kraju.
Konkurs recytatorski
W dn. 25.04.2025 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl. I - III pod hasłem - Poeci dzieciom, którego celem było propagowanie piękna poezji, kształtowanie kultury żywego słowa i rozwijanie umiejętności recytatorskich.
Wśród zwycięzców znalazły się dzieci z oddziału przedszkolnego:
I m. Inga Jankowska
II m. Kornel Pawlik
III m. Oliwia Brzezińska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zwycięzcom gratulujemy!
Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy
W miniony czwartek 24 kwietnia, z okazji Dnia Książki, nasi wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznie. Zaprezentowali kilka piosenek i wierszyków na temat książki. Podopieczni Ośrodka odczytali fragment "Małego Księcia". Bardzo chętnie udzielali odpowiedzi na pytania quizu oraz zaprojektowali swoje wymarzone okładki książek.
Dziękujemy za wspólne zajęcia i serdeczne przyjęcie.
4
Dzień Książki
Ocalimy Świat - tym hasłem świętowaliśmy tegoroczny Dzień Książki.
W środę naszą szkołę odwiedziła p.Justyna z Gminnej Biblioteki Publicznej z projektem ekologicznym "Dbamy o planetę".
Dzięki opowiadaniom: ,,W Pelagii" Marcina Kozła, "Latający talerz" Grzegorza Kasdepke i ,, Sieci widmo" Wojciecha Cesarza starała się zachęcić i zainspirować dzieci i młodzież szkolną do dbania o wspólne dobro środowiska, empatię, myślenia nie tylko o sobie, ale o wszystkich mieszkańcach Ziemi!
Dbajmy o Wspólne dobro naszej planety.
2
100. rocznica urodzin por. Alojzego Jedamskiego
W Szkole Podstawowej w Bursztynowie w dniu 4.04. 2025 r. odbyła się uroczystość 100. rocznicy urodzin porucznika Alojzego Jedamskiego, jednego z ostatnich żołnierzy gen. Stanisława Maczka, absolwenta naszej szkoły.
Przesłaniem całej uroczystości było motto:
Tu dojrzewała jego odwaga,
tu rodziła się miłość do ojczyzny
to miejsce jest częścią jego historii....Głównym punktem programu była prezentacja multimedialna, przedstawiająca życie porucznika Alojzego Jedamskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego służby wojskowej w 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka w czasie II wojny światowej.
Następnie uczniowie zaśpiewali pieśni patriotyczne z czasów II wojny i przedstawili Katechizm dziecka polskiego w wierszu W. Bełzy Kto ty jesteś?, które zbudowały nastrój zadumy i refleksji nad przeszłością.
Po wystąpieniu uczniów, hołd pamięci bohaterowi uroczystości złożył ksiądz proboszcz Krzysztof Foligowski, który wraz ze zgromadzonymi odmówił modlitwę za duszę p. Alojzego Jedamskiego i ofiary II wojny światowej. Na zakończenie tej części uroczystości uczniowie oraz radni rady gminy złożyli kwiaty.Wśród zaproszonych gości byli:
Pan podpułkownik Radosław Wujda z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowa,
Pan Piotr Kozłowski - Zastępca Wójta Gminy Świecie nad Osą,
radny powiatu Pan Andrzej Rydecki, radni gminy: Wioleta Sodel i Piotr Rembecki,Pani Joanna Wielgat - Prezes i Pan Bogdan Wielgat - Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin I Polskiej Dywizji Pancernej, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, rodzina, przyjaciele i znajomi p. Alojzego oraz Sołtysi i Rada Rodziców.
Zaproszeni goście dzielili się swoimi wspomnieniami o p. Jedamskim. Podkreślali jego patriotyzm, pracowitość, serdeczność i skromność oraz znakomitą pamięć. Wspominali jego związek z naszą szkołą, do której lubił wracać na spotkania z uczniami, aby dzielić się z nimi swoimi przeżyciami.
Po uroczystym apelu zaproszeni goście kontynuowali wspomnienia przy poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców. Podkreślali wyjątkową atmosferę naszego spotkania, chwalili postawę uczniów oraz zaangażowanie szkoły w kształtowanie patriotyzmu i budowanie szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność w czasach II wojny światowej jak porucznik Alojzy Jedamski.
Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości.
Dziękujemy Naszym Gościom za ich obecność, serdeczność i ciepłe słowa.
Pokaz historyczny
W środę, 2 kwietnia 2025r. odbył się w naszej szkole pokaz historyczny.
Dotyczył czasów rozbiorów Polski oraz I i II wojny światowej. Nasz gość przybliżył uczniom historię odzyskania niepodległości oraz przedstawił przebieg wojny. Następnie nasi uczniowie mogli poznać wybrane wydarzenia z czasów II wojny światowej. Zaprezentowano eksponaty, mundury i repliki broni z tego okresu. Uczniowie chętnie oglądali, dotykali, przymierzali i zadawali pytania prowadzącemu. Żywa lekcja historii bardzo podobała się uczniom. Nagrodzili oni gościa gromkimi brawami.
Na zakończenie odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem strojów, broni i rekwizytów.
64
Czas refleksji i nawrócenia
W dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2025 roku uczniowie naszej szkoły przeżywali swoje szkolne rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne poprowadził nasz proboszcz i katecheta ks. Krzysztof Foligowski.
Tematem przewodnim rekolekcji było hasło: "Mali pielgrzymi nadziei podążają za Jezusem" w nawiązaniu do Roku Jubileuszowego. Dla każdej grupy wiekowej przygotowana była nauka, a po niej nabożeństwo. W poniedziałek łączyliśmy się w cierpieniu Jezusa podczas drogi krzyżowej. Drugiego dnia rekolekcji uczniowie odprawili rachunek sumienia i przygotowali się do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Zwieńczeniem rekolekcji była Msza Święta.
Mamy nadzieję, że słowa przekazane przez Rekolekcjonistę na długo pozostaną w naszej pamięci i wydadzą obfite plony w swoim czasie.
7
Wycieczka do teatru
W środę 26 marca dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z uczniami kl. I - V i opiekunami wybrali się do Grudziądza do Centrum Kultury Teatr na spektakl pt. Królewna Dobromiła. To kolejna bajka napisana i wyreżyserowana przez Zbigniewa Kulwickiego, która powstała na deskach sceny grudziądzkiego teatru. Na tle pięknych dekoracji dzieci śledziły losy bohaterów. Zabawne dialogi wywoływały gromki śmiech, ale były też chwile grozy. Wszystkim podobała się gra aktorska i akcja, która toczyła się dość energicznie i zaskakująco. Super odczucia dawała scena będąca bardzo blisko, praktycznie na wyciągnięcie ręki. Pobyt w teatrze stał się okazją do spotkania z żywym słowem.
Naszym uczniom spektakl bardzo się podobał. Wszystkim dostarczył niezapomnianych emocji i wrażeń.
32
Pierwszy Dzień Wiosny
Koniec śniegu!
Wiosna w biegu!
Już bociany powracają,
Już skowronki koncert dają.
21 marca dzieci z naszego przedszkola i uczniowie szkoły obchodzili Pierwszy Dzień Wiosny. To doskonała okazja, aby wspólnie świętować nadejście tej pięknej pory roku. W tym dniu wszyscy bawili się doskonale. Były tańce, zabawy i zagadki wiosenne. Tego dnia uczniowie zrezygnowali z plecaków i przynieśli podręczniki i inne przybory w koszach, kartonach, walizkach i innych pomysłowych pojemnikach. Oby każdy wiosenny dzień był tak ciepły i radosny, jak miniony piątek.
77