• Aktualności

  • Aktualności

            • Konkurs recytatorski

            • W dn. 25.04.2025 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl. I - III pod hasłem - Poeci dzieciom, którego celem było propagowanie piękna poezji,  kształtowanie kultury żywego słowa i rozwijanie umiejętności recytatorskich.

              Wśród zwycięzców znalazły się dzieci z oddziału przedszkolnego:

              I m. Inga Jankowska

              II m. Kornel Pawlik

              III m. Oliwia Brzezińska.

              Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zwycięzcom gratulujemy!

            • Wizyta w Środowiskowym Domu Samopomocy

            • W miniony czwartek 24 kwietnia, z okazji Dnia Książki, nasi wolontariusze wraz z opiekunami odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Bliznie. Zaprezentowali kilka piosenek i wierszyków na temat książki. Podopieczni Ośrodka odczytali fragment "Małego Księcia". Bardzo chętnie udzielali odpowiedzi na pytania quizu oraz zaprojektowali swoje wymarzone okładki książek.

              Dziękujemy za wspólne zajęcia i serdeczne przyjęcie.

            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            • Dnia 23.04.2025r. w Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszystkie przedszkolaki tego dnia przyszły ubrane na niebiesko na znak solidaryzowania się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Dzieci podczas zajęć poznały "Jasia i niebieskie motyle". Rozmawiały na temat jego trudności - sposobów radzenia sobie z nimi. W trakcie zajęć zwrócono uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum. Proste ćwiczenia sensoryczne pomogły dzieciom zrozumieć w jaki sposób działają zmysły osób z autyzmem. Przedszkolaki na koniec wykonały wspólny plakat.

            • Dzień Książki

            • Ocalimy Świat - tym hasłem świętowaliśmy tegoroczny Dzień Książki.

              W środę naszą szkołę odwiedziła p.Justyna z Gminnej Biblioteki Publicznej z projektem ekologicznym "Dbamy o planetę".

              Dzięki opowiadaniom: ,,W Pelagii" Marcina Kozła, "Latający talerz" Grzegorza Kasdepke i ,, Sieci widmo" Wojciecha Cesarza starała się zachęcić i zainspirować dzieci i młodzież szkolną do dbania o wspólne dobro środowiska, empatię, myślenia nie tylko o sobie, ale o wszystkich mieszkańcach Ziemi!

              Dbajmy o Wspólne dobro naszej planety.

            • 100. rocznica urodzin por. Alojzego Jedamskiego

            •    W Szkole Podstawowej w Bursztynowie w dniu 4.04. 2025 r. odbyła się uroczystość 100. rocznicy urodzin porucznika Alojzego Jedamskiego, jednego z ostatnich żołnierzy gen. Stanisława Maczka, absolwenta naszej szkoły.

              Przesłaniem całej uroczystości było motto:
              Tu dojrzewała jego odwaga,
              tu rodziła się miłość do ojczyzny
              to miejsce jest częścią jego historii....

                 Głównym punktem programu była prezentacja multimedialna, przedstawiająca życie porucznika  Alojzego Jedamskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego służby wojskowej  w 1 Dywizji  Pancernej gen. Stanisława Maczka w czasie II wojny światowej.
                 Następnie uczniowie zaśpiewali  pieśni patriotyczne z czasów II wojny  i przedstawili Katechizm dziecka polskiego w wierszu  W. Bełzy  Kto ty jesteś?, które zbudowały nastrój zadumy i refleksji nad przeszłością.
                 Po wystąpieniu uczniów,  hołd pamięci bohaterowi  uroczystości złożył ksiądz proboszcz Krzysztof Foligowski, który wraz ze zgromadzonymi  odmówił modlitwę za duszę  p. Alojzego Jedamskiego  i  ofiary II wojny światowej. Na zakończenie tej części uroczystości uczniowie oraz radni rady gminy złożyli kwiaty.

                 Wśród zaproszonych gości byli:

              Pan podpułkownik Radosław Wujda z 10 Brygady Kawalerii  Pancernej  im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowa,

              Pan Piotr Kozłowski - Zastępca Wójta Gminy Świecie  nad Osą,
              radny powiatu Pan Andrzej Rydecki,  radni gminy: Wioleta Sodel i Piotr Rembecki,

              Pani Joanna Wielgat - Prezes i Pan Bogdan Wielgat - Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin I Polskiej Dywizji Pancernej, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, rodzina,   przyjaciele i znajomi p. Alojzego oraz Sołtysi i Rada Rodziców.

                 Zaproszeni goście dzielili się swoimi wspomnieniami o p. Jedamskim. Podkreślali jego patriotyzm, pracowitość, serdeczność i skromność oraz znakomitą pamięć. Wspominali jego związek z naszą szkołą, do której lubił wracać na spotkania z uczniami, aby dzielić się z nimi  swoimi  przeżyciami.
                 Po uroczystym apelu zaproszeni goście kontynuowali wspomnienia  przy poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców. Podkreślali wyjątkową atmosferę naszego spotkania, chwalili postawę uczniów oraz zaangażowanie szkoły w kształtowanie patriotyzmu i budowanie  szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność  w czasach II wojny światowej  jak porucznik Alojzy Jedamski.


              Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości.
              Dziękujemy Naszym Gościom za ich obecność, serdeczność i ciepłe słowa.

            • Pokaz historyczny

            • W środę, 2 kwietnia 2025r. odbył się w naszej szkole pokaz historyczny.

              Dotyczył czasów rozbiorów Polski oraz I i II wojny światowej. Nasz gość przybliżył uczniom historię odzyskania niepodległości oraz przedstawił przebieg wojny. Następnie nasi uczniowie mogli poznać wybrane wydarzenia z czasów II wojny światowej. Zaprezentowano eksponaty, mundury i repliki broni z tego okresu. Uczniowie chętnie oglądali, dotykali, przymierzali i zadawali pytania prowadzącemu. Żywa lekcja historii bardzo podobała się uczniom. Nagrodzili oni gościa gromkimi brawami.

              Na zakończenie odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem strojów, broni i rekwizytów.