Strona główna
Aktualności
Dzień Tańca – Przedszkole
Praktycznie każdego dnia muzyka i taniec towarzyszy przedszkolakom. To forma aktywności ruchowej, którą dzieci naprawdę lubią.
11 maja w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Tańca. Początkowo dzieci dowiedziały się czym jest taniec w teorii oraz poznały tańce charakterystyczne dla naszego narodu: Kujawiak, Krakowiak, Polonez, Ober. Następnie przeszliśmy do części praktycznej- tańce swobodne, w parach, układy taneczne, zabawy, konkursy, słodki poczęstunek i niespodzianka na zakonczenie dla każdego. Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę a poniżej fotorelacja z naszego 'tanecznego dnia'.
Wycieczka Gdańska i Sopotu
5 maja 2023 r na wycieczce szkolnej Gdańsk – Sopot w Centrum Hewelianum było wesoło, ciekawie i naukowo. Zwiedzaliśmy interaktywne wystawy, gdzie każdy mógł poczuć się odkrywcą w wielu dziedzinach nauki. Trochę inne emocje towarzyszyły nam podczas zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej. Z kolei na molo w Sopocie wszyscy mogli odetchnąć pełna piersią. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
Apel
Dnia 5 maja 2023r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie pod opieką pani Bogusławy Jelińskiej i Anny Jakubowskiej, przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Podczas apelu odśpiewano hymn państwowy. Zaprezentowano także historię konstytucji. Było to również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.
Projekt edukacyjny - Mali przyjaciele przyrody
W miesiącach marzec, kwiecień w naszej szkole realizowany był projekt ekologiczny Mali przyjaciele przyrody dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl. I - III. Jego celem było propagowanie wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego od najmłodszych lat. Działania projektu realizowane były w ramach zajęć obowiązkowych edukacji społeczno-przyrodniczej, informatycznej, plastycznej, technicznej, muzycznej oraz polonistycznej. Działania projektu obejmowały m. in.: ciekawe zajęcia, podczas których dzieci poznawały wybrane zagadnienia dotyczące roli lasu, wody, powietrza, gleby dla człowieka, zwierząt i roślin oraz wzbogaciły wiedzę o ochronie środowiska; konkurs plastyczny - Las domem zwierząt i roślin; założenie hodowli roślin i dżdżownic; przeprowadzenie ciekawych eksperymentów; wykonanie makiety lasu; konkurs wiedzy ekologicznej, itp.Ponadto odbyły się spotkania z łowczym z Wojskowego Koła Łowieckiego w Grudziądzu oraz leśniczym z Nadleśnictwa Jamy, podczas których dzieci poznały specyfikę ich pracy oraz wzbogaciły wiadomości o tematyce leśnej. Miały okazję zobaczyć z bliska sprzęt, którym posługują się w swojej codziennej pracy, np. różnego rodzaju wabiki, lornetki, a także dotknąć eksponaty takie jak: poroża jelenia, daniela i łosia, kły dzika. Dzieci dowiedziały się również, jak należy zachowywać się w lesie, szczególnie w kontakcie z dzikimi zwierzętami oraz jak o niego dbać.Zakończenie projektu przypadło na obchodzony w szkole w dn. 21.04.2023 r. Światowy Dzień Ziemi. Jego podsumowaniem było przedstawienie słowno - muzyczne pt. Naprawdę duży problem przygotowane przez najmłodszych i zaprezentowane przed społecznością szkolną oraz rodzicami. Zachęcamy wszystkich do kontynuowania działań przyczyniających się do kształtowania postaw proekologicznych u dzieci. Warto pamiętać, że dobry przykład jest najlepszą formą wychowania.
Dzień Książki
We wtorek 25 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Książki. Z tej okazji każdy uczeń mógł przebrać się za swojego ulubionego bohatera literackiego. Podczas krótkiego apelu dowiedzieliśmy się m.in. skąd wywodzi się święto, jaka jest historia druku i książki oraz jakie korzyści przynosi czytanie. Przedszkolaki oraz uczniowie kl.1-3 wysłuchali także legendy o toruńskich piernikach. Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs na najciekawszą zakładkę do książki. Dzień Książki możemy świętować każdego dnia - po prostu czytajmy! 🙂
1
Święto Chrztu Polski
W obchody państwowego Święta Chrztu Polski włączyła się również nasza szkoła. 17 kwietnia uczniowie klasy 8 pod kierunkiem pani Jolanty Rydeckiej przygotowali apel historyczny. Uczniowie zaprezentowali kilka ważnych faktów dotyczących tego wydarzenia. Młodsi koledzy i koleżanki z zaciekawieniem słuchali i odpowiadali na pytania uczniów klasy 8. Był to już kolejny apel wpisujący się w cykl obchodów ważnych uroczystości historycznych w naszej szkole.
Rekolekcje wielkopostne
W dniach od 22 do 24 marca w naszej szkole przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne. Słowo Boże i nauki wygłosił ks.Sławomir Witkowski. W swoich naukach poruszył tematy takie jak np. czy Bóg może być samotny, co zrobić, aby czynić dobro, czy Jezus żył tak jak my i czym się zajmował. Zwrócił uwagę, że każdy z nas ma prawo dostać drugą szansę, nawet najgorszy samolub. Poprzez codzienne małe gesty okazywane najbliższym pokazujemy im swoją życzliwość i miłość. Mamy nadzieję, że słowa i nauki księdza rekolekcjonisty znajdą odzwierciedlenie w naszym życiu. Codzienną mszę świętą uświetnił śpiew i gra na gitarze naszych koleżanek z kl.8.
12
Dzień Wody
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. O tym jak ważna jest woda, jaką rolę odgrywa i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów, przypomnieli sobie wszyscy uczniowie naszej szkoły. W dniu szkolnych obchodów Dnia Wody uczniowie mieli na sobie ubrania w kolorze niebieskim, tworzyli plakaty, czytali przysłowia i cytaty dotyczące wody oraz dzielili się zdobytymi informacjami. Czy wiecie pod jaką postacią może występować woda? Jaki procent stanowi woda zdatna do picia? Ilu ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej? Dlaczego warto oszczędzać wodę? My już wiemy i dlatego zachęcamy wszystkich do oszczędzania wody. Życie nas wszystkich zależy od wody. „Początkiem wszechrzeczy jest woda” Tales z Miletu
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był niezwykle wesoły. Na korytarzach od rana było kolorowo i radośnie. Obchody pierwszego dnia wiosny rozpoczęli wszyscy uczniowie na sali gimnastycznej głośnym obudzeniem i przywitaniem wiosny. Uczniowie przedszkola oraz klas 1-3 zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie w konkursie wierszy. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie, chętnie brali udział w konkursach, quizach o wiośnie, potyczkach sportowych, jak i wyzwaniach podjętych po zakręceniu kołem fortuny. Tego dnia wszyscy uczniowie przynieśli swoje przybory szkolne w czymś innym niż plecaku. W ramach obchodów pierwszego dnia wiosny odbył się konkurs na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny strój wiosenny. Reprezentanci poszczególnych klas w takt muzyki prezentowali się w swoich kolorowych strojach. 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny. To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Nasi uczniowie założyli kolorowe skarpetki „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Trzeba przyznać, że wiosenna impreza tego roku była niezwykle udana.
Żywa Lekcja Historii
Dzięki odtwórcom historii z Teatru Historycznego 17 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-historycznych z cyklu „Żywe Lekcje Historii”, które poruszając zagadnienia wychowania patriotycznego, doskonale łączyły zabawę z wiedzą.
Ta niesamowita podróż w przeszłość zaznajomiła uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym.
Dzięki dokładnym replikom sprzętów wykorzystywanych w danej epoce historycznej, uczniowie na własnej skórze mogli przez chwilę poczuć atmosferę panującą wśród giermków czy rycerzy oraz spróbować swoich sił w strzelaniu z kuszy.
Prezes Fundacji Wspierania Kultury i Edukacji oraz Założyciel Chorągwi Komturstwa Gniewskiego pan Krzysztof Górecki wraz ze współpracownikiem ze znajomością szczegółów pomogli nam w bardzo ciekawy i obrazowy sposób zanurzyć się w historię Polski. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali o naszej „dawnej Polsce”, jednocześnie kształtując postawy patriotyczne, obywatelskie i szacunku do państwa.