Strona główna
Aktualności
Być redaktorem
W ramach projektu edukacyjnego uczniowie kl.6 wcielili się w dziennikarzy. Aby zdobyć informacje udali się do Avonlea, aby spotkać się z bohaterami "Ani z Zielonego Wzgórza ". Jacy są bohaterowie, jak potoczyły się ich losy, co sądzą o miasteczku przeczytacie w najnowszym numerze "Newsy z Avonlea".
1
DZIEŃ SPORTU I BEZPIECZEŃSTWA
7 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Sportu i Bezpieczeństwa. Głównym celem było zachęcenie dzieci i młodzieży
do aktywności ruchowej, integrowanie się klasy, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne
siły i możliwości, wzbogacenie przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo oraz przypomnienie zasad bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Dzieci z przedszkola, klas I-III oraz IV-VIII miały szansę wykazać się sprawnością fizyczną w różnych nietypowych konkurencjach, np. biegu kelnera, wyscigu rydwanów
czy poszukiwaczy skarbów. Zabawy bylo co niemiara. W drugiej czesci dnia, po rywalizacjach klasowych uczniowie przypomnieli zasady bezpieczeństwa: reanimację, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej. Wysluchali również lekcji, jak udzielić pomocy przy krwotoku czy oparzeniu.
Dzieci zadowolone i radosne spędziły ten piękny i słoneczny dzień na aktywności fizycznej zamiast w szkolnych ławkach. Mamy nadzieję, że nadchodzące wakacje będą dla wszystkich bezpieczne.
9
Ognisko
Nie ma nic lepszego jak wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu! W piątek 14 czerwca spotkaliśmy się po lekcjach na szkolnym ognisku. Ale zanim zasiedliśmy do jedzenia, udaliśmy sie na podchody. Uczniowie wraz z nauczycielami zostali podzieleni na grupy. Na trasie kazdy zespół miał do wykonania zadania z zakresu geografii i przyrody. Była to forma powtorki i podziwianie naszej małej miejscowości. Po powrocie mogliśmy wspólnie świętować.
Oprócz pieczenia kiełbasek były wspólne zabawy i śpiewy. Dziękujemy rodzicom, ktorzy pomogli nam w przygotowaniu ogniska i wspólnego posiłku. Spędzanie zajęć na łonie natury przyczynia się do rozbudzania zainteresowań przyrodniczych, poszanowania otaczającej przyrody, przestrzegania ustalonych zasad oraz integruje społeczeństwo. Po skończonych zabawach wszyscy w wesołych nastrojach wrócili bezpiecznie do domów.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Rodzina nie jest tylko czymś ważnym. Ona jest wszystkim
Dnia 8 czerwca 2024r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Rodziny. Z tej okazji, jak co roku, odbył się Festyn Rodzinny. Specjalnie na tę okazję zostały przygotowane liczne atrakcje. Rodzinne spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości przez Panią Dyrektor. Następnie na scenie zaprezentowały się przedszkolaki, a później uczniowie. Swój występ rozpoczęli od energetycznego tańca Toca, toca. W programie artystycznym nie zabrakło wierszy i piosenek, które wyrażały wdzięczność Rodzicom za ich bezinteresowną miłość. Nie da się ukryć, że występ wzruszył niejednego Rodzica. Po tej części przyszedł czas na zabawę. Na dzieci czekały takie atrakcje jak np. Picoland, malowanie twarzy, kącik fryzjerki, brokatowe tatuaże czy loteria fantowa. Wszelkiego rodzaju konkursy były nagradzane drobnymi upominkami. Tego dnia odwiedzili nas również strażacy z OSP Bursztynowo. Dzięki ich uprzejmości dzieci mogły obejrzeć wóz strażacki, użyć sprzętu gaśniczego (węży wodnych). W czasie pikniku wszyscy mogliśmy raczyć się specjałami ze szkolnej kawiarenki. Nie zabrakło słynnych zapiekanek, gofrów, deserków czy wspaniałego, domowego ciasta. Nie zawiedli Rodzice, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba, chętnie służą pomocą - za co serdecznie im dziękujemy.
Podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy poprzez udział w pikniku, wsparcie finansowe i materialne przyczynili się do integracji naszej społeczności szkolnej. Dlatego, szczególne podziękowania kierujemy do firm i instytucji:
Urząd Gminy Świecie nad Osą
Grudziądzka Spółdzielnia Mleczarska
Agrocomex Jabłonowo
Zapraszamy do galerii zdjęć
4
Festyn
Każdy może być artystą
W naszej szkole powstała wyjątkowa wystawa pt. "Każdy może być artystą". Celem wystawy było rozbudzanie zainteresowań plastycznych i czytelniczych uczniów oraz zainspirowanie ich technikami projektowania graficznego. Wykonane przez uczniów prace plastyczne to ich indywidualna interpretacja najpiękniejszych i najpopularniejszych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Każda praca jest dziełem niepowtarzalnym pokazująca jak wielką siłą jest wyobraźnia, która stanowi podstawę twórczości wszelkiej aktywności człowieka, która poprzez czytanie wyzwala kreatywność i swobodne formułowanie myśli, uczuć i pragnień. Uczniowie stali się reżyserami przedstawionych w wierszach scen, wczuli się w rolę bohaterów i w znakomity sposób zinterpretowali i zobrazowali dzieła literackie tak wybitnych poetów.
2
Klasa w terenie
W dniu 17 maja 2024r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w grze terenowej, odbywającej się na ścieżce dydaktycznej „Wokół Grodziska” w Świeciu nad Osą. Gra terenowa została zorganizowana w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Klasa w terenie” Uczniowie zaopatrzeni w mapę ze ścieżką dydaktyczną „Wokół Grodziska” ruszyli w teren poznając walory krajoznawczo-przyrodnicze oraz historię najbliższej okolicy Świecia. Poznali między innymi: - rzeki przepływające przez Świecie: Lurtrynę i Strugę Radzyńską, -Cmentarz ewangelicki, -młyn z elektrownią wodną z XIV wieku, -cmentarz choleryczny zwany” Cholernikiem” Uczestnicy realizowali też zadania o różnej tematyce: -matematycznej mierzenie prędkości przepływu wody w rzece Lutryny, -przyrodniczej rozpoznawanie zwierząt po ich kończynach, krzyżówki o ssaków oraz rozpoznawanie drzew, -rozszyfrowanie wiadomości wykorzystując szyfry harcerskie i znaki topograficzne. Zmęczeni i zadowoleni zakończyli swoją wędrówkę przy ognisk i pysznych pieczonych kiełbaskach ufundowanych przez radę rodziców naszej szkoły.
Zapraszamy do galerii zdjęć
Witaj maj, piękny maj!
Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadnicza.
Wiersze w wykonaniu uczniów, recytowane były z wielkim zaangażowaniem, przeplatane pieśniami patriotycznymi. Po zakończeniu programu głos zabrała Pani Dyrektor dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich i muzycznych, a także nauczycielom przygotowującym program.
Mój mózg – moja moc
Dnia 24 kwietnia br., w auli CKU odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca konkurs "Mój mózg – moja moc”, organizowany przez doradców metodycznych Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w związku z tegorocznymi obchodami Światowego Tygodnia Mózgu. Na konferencję przybyły delegacje uczniów z opiekunami ze szkół biorących udział w konkursie. Naszą szkołę reprezentował uczeń kl.5 Tymoteusz Kozak, który zajął 3 miejsce. To wielkie wyróżnienie, ponieważ na konkurs wpłynęło aż 150 prac! Nasza szkoła wysłała ich 7.
Serdecznie gratulujemy Tymkowi zajęcia miejsca na podium! Zachęcamy wszystkich uczniów do próbowania swoich sił w różnych konkursach.6
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
We wtorek 23 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Święto to, ma na celu promowanie czytelnictwa, bo jak mówiła nasza noblistka: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Tego dnia odwiedziła nas gminna bibliotekarka p. Justyna Czmoch - Ścibor.
Świętowanie tego dnia zaczęliśmy od najmłodszych. Przedszkolaki słuchały teatrzyku kamishibai pt "Na tropie śmieciowego potwora". Dostały do wykonania kolorowanki do wysłuchanych treści. Na koniec Pani Justyna przeprowadziła kilka zabaw ruchowych do znanych rymowanek.
Klasy 1-3 miały okazję posłuchać bajki o Ziemii, dbaniu o środowisko i wszystkiego, co nas otacza. Natomiast klasy 4-8, podzielone na 2 grupy, wysłuchały utworu "Noc w bibliotece". Następnie uczniowie wykonywali zaszyfrowane zadania związane z bajką, Dniem Książki i Prawami Autorskimi. Na lekcjach języka polskiego uczniowie prezentowali swoje ulubione książki i rozwiązywali quizy z lektur.
Trzeba przyznać, że ten dzień przeniósł nas w inny, książkowy świat.
11